Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > EÚ dnes v noci vypustila nový satelit programu Copernicus na pozorovanie Zeme

EÚ dnes v noci vypustila nový satelit programu Copernicus na pozorovanie Zeme

Vďaka novému satelitu sa skráti čas potrebný na získanie presných zemepisných údajov na polovicu. Jeho služby ocenia najmä poľnohospodári, stavitelia, rybári a všetci tí, ktorí potrebujú okamžitý prístup k aktualizovaným údajom o teréne.

Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič k tomu uviedol: „Európania majú byť na čo hrdí. Najprv sme predstavili vesmírnu stratégiu EÚ, potom sme s raketou Ariane 5 vypustili štyri satelity programu Galileo, ktoré začali poskytovať prvé služby. Teraz urobil veľký skok vpred Copernicus. Je to dobrá správa pre poľnohospodárstvo, klímu aj životné prostredie. Jeho služby nám zjednodušia odhaľovanie znečistenia vody a našu schopnosť vyrovnať sa s katastrofami."

Copernicus je európsky program na sledovanie Zeme. V súčasnosti je schopný vytvoriť obraz celej planéty už za 5 dní, čím sa potrebný čas podarilo skrátiť na polovicu. Najnovší satelit programu s názvom Sentinel-2B vypustili dnes, 7. marca nadránom o 2:49 SEČ z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guajane. Pripojí sa k satelitu Sentinel-2A, ktorý je na obežnej dráhe od 23. júna 2015. Zavŕši sa tým misia satelitov programu Copernicus Sentinel 2.

Spomínané satelity poskytujú údaje vo vysokom rozlíšení, ktoré sa využívajú v rôznych satelitných službách a produktoch. To prinesie nové príležitosti pre podniky a tvorbu nových vysoko kvalifikovaných pracovných miest v EÚ, keďže Európska únia sprístupňuje získané údaje každému, bezplatne a v plnom rozsahu.

Z rýchlejších a presnejších údajov budú mať zároveň úžitok ľudia po celom svete. Vďaka nim sa napríklad znížia náklady na služby tzv. presného poľnohospodárstva. Bude tiež možné presnejšie monitorovať toxické šírenie rias a tak zvýšiť produktivitu chovateľov rýb. Vylepšené aplikácie sledovania prebiehajúcich prác zas ušetria výdavky stavebným spoločnostiam.

Viac podrobností sa dočítate v tlačovej správe.Dokumenty na stiahnutie:
Tlačová správa.pdf (PDF, 509 kB)

Zverejnené 7. marec 2017