Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Európske hlavné mestá kultúry v roku 2017: dánsky Aarhus a prvýkrát aj mesto na Cypre

Európske hlavné mestá kultúry v roku 2017: dánsky Aarhus a prvýkrát aj mesto na Cypre

Držiteľom titulu Európske hlavné mesto kultúry sú od 1. januára tohto roku druhé najväčšie mesto v Dánsku Aarhus a historický Pafos na Cypre. Dejiskom jedného z najpopulárnejších projektov EÚ je tak cyperské mesto vôbec po prvýkrát.

Ústrednou témou podujatí na Cypre je "spájanie kontinentov, premosťovanie kultúr". Mesto tak chce využiť a ukázať svoje skúsenosti s multikulturalizmom a vzhľadom na zemepisnú blízkosť Blízkeho východu a Severnej Afriky posilniť vzťahy medzi krajinami a kultúrami.

Dánsky Aarhus sa sústredil najmä na tému premostenia minulosti s tvorivými nápadmi pre súčasnosť a budúcnosť.

Slovensko sa Európskym hlavným mestom kultúry pýšilo v roku 2013, kedy bolo držiteľom tohto titulu mesto Košice. Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry sa už od svojho vzniku v roku 1985 radí medzi najvýznamnejšie kultúrne iniciatívy v Európe. Titul má dlhodobý vplyv na mestá i okolité regióny, a to nielen z kultúrneho, ale aj zo sociálno-ekonomického hľadiska. Napríklad na základe jednej štúdie sa ukázalo, že počet turistov, ktorí navštívili Európske hlavné mesto kultúry a prespali v ňom aspoň jednu noc, sa v porovnaní s rokom pred udelením titulu zvýšil v priemere o 12 %.


Tlačová správa
Prehľad o projekte a jednotlivých hlavných mestách kultúry

Zverejnené 3. január 2017