Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > 8. apríl: Medzinárodný deň Rómov: vyhlásenie predstaviteľov EK

8. apríl: Medzinárodný deň Rómov: vyhlásenie predstaviteľov EK

Pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa Rómov, ktorý sa oslavuje 8. apríla, prvý podpredseda Frans Timmermans, komisár Johannes Hahn a komisárky Marianne Thyssenová, Věra Jourová a Corin Creţuová uviedli:

„Dnes oslavujeme rómsku kultúru a pripomíname si rómsku históriu, ktorá je po stáročia neoddeliteľnou súčasťou európskej histórie. Napriek tomu, že sú Rómovia najväčšou menšinou v Európe, ich komunity stále čelia všadeprítomnej diskriminácii a marginalizácii. To im bráni v prístupe k základným právam na vzdelanie, zamestnanie, dôstojné bývanie alebo k základným službám zdravotnej starostlivosti. Protirómske zmýšľanie je na vzostupe." píše sa okrem iného vo vyhlásení.

Rómovia sú najväčšou menšinovou komunitou v Európe – 6 miliónov Rómov žije v EÚ a 4 milióny v regióne rozširovania (Čierna Hora, Srbsko, Severné Macedónsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo a Turecko). Napriek tomu už dlho čelia nerovnosti, sociálnemu vylúčeniu, diskriminácii a marginalizácii. Európska komisia vo svojom nedávnom hodnotení rámca EÚ pre vnútroštátne stratégie integrácie Rómov z roku 2011, ktorý platí až do roku 2020, posúdila, ako sa stratégie integrácie Rómov vykonávajú v celej EÚ. Pilotný projekt rómskeho občianskeho monitoringu (Roma Civil Monitor) ukazuje, že došlo k určitým pozitívnym zmenám, najmä v oblasti vzdelávania.


Celé vyhlásenie

Zverejnené 5. apríl 2019