Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Európski colníci v roku 2018 zadržali falšovaný a možno nebezpečný tovar v hodnote bezmála trištvrte miliardy eur

Európski colníci v roku 2018 zadržali falšovaný a možno nebezpečný tovar v hodnote bezmála trištvrte miliardy eur

Podľa aktuálnych údajov, ktoré zverejnila Európska komisia, sa v roku 2018 zvýšil počet prípadov, keď bol pri dovoze do EÚ zachytený falšovaný tovar.

Príčinou je veľký počet malých balíkov zasielaných expresnou doručovacou službou či poštou. Počet zaistených zásielok narástol z 57 433 v roku 2017 na 69 354 v roku 2018, hoci celkové množstvo zaisteného tovaru sa oproti minulému roku znížilo. V roku 2018 sa zaistilo 27 miliónov výrobkov, ktoré porušovali práva duševného vlastníctva. Ich predajná hodnota na čiernom trhu predstavovala takmer 740 miliónov eur. Hlavnou kategóriou zaisteného tovaru boli cigarety (15 % z celkového množstva zaistených výrobkov). Nasledovali hračky, obalový materiál, štítky, etikety a nálepky a odevy. Výrobky určené na každodennú osobnú potrebu v domácnosti (telová kozmetika, lieky, hračky a elektrické domáce spotrebiče) spolu tvorili takmer 37 % z celkového množstva zaisteného tovaru.

Najviac tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva pochádzalo aj naďalej z Číny. Severné Macedónsko bolo hlavnou krajinou pôvodu falšovaných alkoholických nápojov. Iné nápoje, parfumy a kozmetika pochádzali najmä z Turecka. Veľké množstvo falšovaných hodiniek, mobilných telefónov a príslušenstva, atramentových náplní a tonerov, CD/DVD nosičov a štítkov, etikiet a nálepiek bolo z Hongkongu (Číny). Hlavným pôvodcom počítačového vybavenia bola India, cigariet najmä Kambodža a obalového materiálu Bosna a Hercegovina.

Zo skoršej štúdie vyplynulo, že vinou falšovaného tovaru dosahujú straty na priamom predaji európskych podnikov 56 miliárd eur ročne, čo zodpovedá strate takmer 468 000 pracovných miest.


Tlačová správa


Dokumenty na stiahnutie:
Informačný prehľad .pdf (PDF, 179 kB)

Zverejnené 20. september 2019