Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Európska komisia schválila prvú bezpečnú a účinnú vakcínu proti COVID-19

Európska komisia schválila prvú bezpečnú a účinnú vakcínu proti COVID-19

Európska komisia udelila vakcíne proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinuli spoločnosti BioNTech a Pfizer, podmienečné povolenie na uvedenie na trh.

Táto vakcína sa tak stala prvou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 povolenou v EÚ. Povolenie nasleduje po kladnom vedeckom odporúčaní vychádzajúcom z dôkladného posúdenia bezpečnosti, účinnosti a kvality vakcíny, ktoré vykonala Európska agentúra pre lieky (EMA) a ktoré schválili členské štáty.

Spoločnosti BioNTech a Pfizer oficiálne požiadali o podmienečné povolenie na uvedenie na trh 1. decembra. Stalo sa tak po analýze ich údajov, ktorú od 6. októbra v rámci priebežného preskúmania uskutočnila Európska agentúra pre lieky. Vďaka tomuto preskúmaniu dokázala agentúra posúdiť žiadosť o podmienečné povolenie vo veľmi krátkom čase. Tento postup, ktorý je osobitne určený pre núdzové situácie, umožňuje čo možno najrýchlejšie posúdenie, pri ktorom sa však dôkladne a v plnej miere posúdia všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcíny. Komisia, členské štáty a výrobca teraz pracujú na tom, aby boli prvé dávky dodané 26. decembra tak, aby sa 27. – 29. decembra mohli začať Európske dni očkovania.

Zdroj: Európska komisia

Tlačová správa
Vyhlásenie predsedníčky von der Leyenovej
Stratégia EÚ v oblasti vakcín
Otázky a odpovede: Očkovanie proti COVID-19 v EÚ
Otázky a odpovede: Podmienečné povolenie na uvedenie vakcín proti COVID-19 na trh EÚ
Bezpečné vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre Európanov

Zverejnené 22. december 2020