Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Veda je zábava: 27. septembra oslávi 300 miest v 33 krajinách noc výskumníkov

Veda je zábava: 27. septembra oslávi 300 miest v 33 krajinách noc výskumníkov

Výskumníci dokážu skutočne neuveriteľné veci. V Aténach môžete sledovať, ako spôsobia vznášanie miniatúrneho vlaku a udržia ho v pohybe. Spievate falošne? Žiadny problém, výskumníci z Düsseldorfu vytvorili virtuálne zariadenie, ktoré z vás spraví takú opernú hviezdu, že budete konkurovať Placidovi Domingovi. V Záhrebe sa môžete dozvedieť, či Vesmírna odysea Stanleyho Kubricka prekročila hranice science fiction. Alebo skúste vyriešiť záhadu vraždy v Porte. Výskumníci zo Santanderu ukážu, ako fyzika pomáha surfistom zachytiť tie najväčšie vlny. Návštevníci v Perugii sa zoznámia s robotom zo stavebnice Lego menom Le(g)onardo, ktorý maľuje portréty. Veda je zábava — to vykričia do sveta návštevníci v Poznani, keď sa pokúsia prelomiť rekord najhlasnejšieho kolektívneho výkriku.

To sú len niektoré z neopakovateľných podujatí, ktoré sa 27. septembra uskutočnia v 33 krajinách EÚ a susedných krajinách v rámci noci výskumníkov. V 300 mestách od Írska až po Izrael sa výskumníci podelia s verejnosťou o svoju vášeň pre vedu. Minulý rok noc výskumníkov prilákala viac než milión návštevníkov, medzi ktorými bolo 600 000 detí. Jej cieľom je objavovať vedu zábavným spôsobom a propagovať výskumnícke povolanie. Verejnosť bude mať možnosť zúčastniť sa na pokusoch a interaktívnych vedeckých šou a vyskúšať si zariadenia vo výskumných laboratóriách, ktoré sú zvyčajne nedostupné.

„Deti sú prirodzene zvedavé a tvorivé a noc výskumníkov predstavuje vynikajúci spôsob, ako im ukázať, že veda je zábavná. Ktovie, možno bude aj inšpiráciou pre niektoré dievčatá a niektorých chlapcov, aby sa v budúcnosti stali skvelými vedcami“, povedala Androulla Vassiliouová, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Noc výskumníkov má podporu európskych akcií Marie Curie. Pozrite sa v prílohe, aké podujatia sa budú konať v rôznych mestách, alebo si nájdite podujatie vo vašej blízkosti tu.

Súvislosti

Noc výskumníkov sa koná každý rok v štvrtý septembrový piatok v celej Európe. Podujatia sa uskutočňujú v 25 členských štátoch EÚ (vo všetkých s výnimkou Rakúska, Dánska a Luxemburska), ako aj v Bosne a Hercegovine, na Faerských ostrovoch, v bývalej Juhoslovanskej republike Macedónsko, na Islande, v Izraeli, Čiernej Hore, Srbsku a Turecku.

Od roku 2006 sa zvýšil počet miest, ktoré sa zúčastňujú na tejto akcii, z 92 na viac ako 300 v tomto roku.

Každý rok noc výskumníkov dostáva podporu vo výške 4 milióny EUR (celkové náklady predstavujú 7,5 milióna EUR) z akcií Marie Curie financovaných EÚ, ktoré podporujú profesionálne dráhy v oblasti medzinárodného výskumu. Cieľom podujatia je vyzdvihnúť dôležitú úlohu, ktorú zohráva výskum v našom každodennom živote, ako aj vedu ako príležitosť pre profesionálnu dráhu. Pre budúci rast Európy, ktorý stále viac závisí od inovácií výrobkov a služieb, je veľmi dôležité nadchnúť väčšie množstvo mladých mužov a žien pre kariéru v oblasti vedy a výskumu.

Jednotlivé podujatia v rámci noci výskumníkov boli vybrané prostredníctvom výberového konania po zverejnení výzvy na predkladanie návrhov.

Celkový rozpočet akcií Marie Curie v období rokov 2007 — 2013 predstavuje 4,7 miliardy EUR. Takmer výhradne ich spravuje Výkonná agentúra Európskej komisie pre výskum. V rámci nového programu EÚ pre výskum a inovácie Horizont 2020 sa program premenuje na akcie Marie Skłodowskej-Curie. Aj v rámci nového programu bude noc výskumníkov naďalej dostávať podporu. Európsky parlament a členské štáty nedávno súhlasili s tým, že na akcie Marie Skłodowskej-Curie pripadne 8 % celkového rozpočtu programu Horizont 2020. Toto rozhodnutie by malo byť formálne prijaté v nasledujúcich týždňoch.

Ďalšie informácie:

Európska komisia: Vzdelávanie a odborná príprava
Webová stránka Androully Vassiliouovej
Noc výskkumníkov 2013
Inovácia v Únii
stratégia Európa 2020
Výkonná agentúra pre výskum

Zverejnené 25. september 2013