Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Neformálne rokovania ministrov aj o zlepšení komunikácie EÚ smerom k občanom

Neformálne rokovania ministrov aj o zlepšení komunikácie EÚ smerom k občanom

Včera 25. júla 2016 sa v Bratislave na neformálnych rokovaniach stretli ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti krajín EÚ. Hovorili spolu aj o potrebe zlepšenia komunikácie s občanmi o európskych témach a o nutnosti zdôrazňovať pozitívny prínos EÚ pre ich každodenný život. Skrátka sa zhodli, že Európska únia sa musí priblížiť občanovi.

Na Slovensku je akoby predĺženou rukou Európskej komisie a hlavným kontaktným bodom Zastúpenie Európskej komisie so sídlom v Bratislave. Jeho úlohou je vysvetľovať európske politiky na Slovensku, zastupovať Európsku komisiu ako najvyšší výkonný orgán EÚ, informovať o aktivitách Komisie a jej legislatívnych návrhoch. Mapuje aj politický, hospodársky a sociálny vývoj na Slovensku. Veľký dôraz kladie na informačné aktivity a podujatia pre širokú aj odbornú verejnosť.

„Snažíme sa, a to je pre nás dôležité, aby ľudia na Slovensku vedeli, aké práva a príležitosti im členstvo v EÚ dáva a ako môžu tieto príležitosti využívať aj v praktickom živote“ hovorí vedúci Zastúpenia Dušan Chrenek.

Zlepšenie komunikácie a otvorenosť inštitúcií a politikov voči občanom označili ministri v Bratislave za kľúčové aj v súvislosti s nárastom populizmu, extrémizmu, a odstredivých síl v EÚ, ktoré často stavajú na neférovej komunikácii, prekrúcaní faktov a šírení konšpiračných teórií. V snahe vyvrátiť niektoré negatívne mýty, ktoré sa čoraz častejšie objavujú v médiách a na sociálnych sieťach Zastúpenie Európskej komisie vytvorilo špeciálnu webovú stránku www.euromyty.sk.

Viac informácií, aj o činnosti Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, sa dozviete v prílohe.
Dokumenty na stiahnutie:
Činnost Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.pdf (PDF, 469 kB)

Zverejnené 26. júl 2016