Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Už 20 rokov poskytujú nezávislí experti bezplatné poradenstvo v rámci EÚ

Už 20 rokov poskytujú nezávislí experti bezplatné poradenstvo v rámci EÚ

Bezplatná poradenská služba EÚ pre verejnosť Vaša Európa – Poradenstvo oslávila v sobotu 26. novembra svoje 20. narodeniny. Od roku 1996 poskytla poradenstvo prispôsobené na mieru v 210 000 prípadoch.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek vysvetľuje: "Desaťtisíce Slovákov žijú v iných krajinách Európskej únie. Pri svojej práci , štúdiu či podnikaní majú rovnaké práva ako miestni obyvatelia. Ak potrebujú rady ohľadom uplatňovania svojich práv, tak môžu využiť bezplatnú poradenskú službu EÚ. Kedykoľvek a vo svojom rodnom jazyku. Služba, vďaka ktorej dostanete odpoveď už do 4 pracovných dní, funguje už 20 rokov a doteraz pomohla vyriešiť tisíce prípadov."

Právni experti z Európskeho útvaru pre občiansku činnosť (ECAS) v lehote maximálne do týždňa poskytujú bezplatné a osobné poradenstvo v jazyku, ktorý si zvolíte. Taktiež pomáhajú objasniť ustanovenia európskeho práva a vysvetľujú uplatňovanie práv v EÚ. Ide o tím 65 nezávislých právnikov, ktorí majú na starosti všetky úradné jazyky EÚ a poznajú tak právo EÚ, ako aj vnútroštátne právo všetkých krajín EÚ.

Odpovedajú na otázky občanov EÚ (prípadne tých, ktorí sú rodinnými príslušníkmi občana EÚ), podnikateľov so sídlom v Únii, či európskych alebo vnútroštátnych informačných a poradenských služieb, ktoré konajú v menej jednotlivcov.

Základom služby je portál Vaša Európa, ktorý ponúka praktické rady a užitočné tipy o otázkach, ako je pobyt, štúdium, práca, nakupovanie, cestovanie, či podnikanie v rámci EÚ.


Viac informácií
Portál Vaša Európa


Dokumenty na stiahnutie:
Vyjadrenie Dušana Chreneka.m4a (M4A, 275 kB)

Zverejnené 28. november 2016