Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Koľko v EÚ zjeme ovocia a zeleniny?

Koľko v EÚ zjeme ovocia a zeleniny?

Pri príležitosti Svetového dňa výživy (16. október) vydal Eurostat informácie o tom, ako sme na tom s konzumáciou ovocia a zeleniny. Údaje sú za rok 2014. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby jednotlivci skonzumovali aspoň 400g ovocia a zeleniny za deň (s výnimkou zemiakov a ďalších škrobovitých hľúz). Uvádza sa aj päť porcií.

Ukazuje sa, že jedna zo siedmych osôb vo veku 15+ rokov (14,1 %) skonzumuje aspoň päť porcií ovocia alebo zeleniny za deň, žiadne ovocie alebo zeleninu denne nekonzumuje až jedna osoba z troch (34,4 %).

Najmenej ovocia a zeleniny denne zjedli v Rumunsku, kde takmer dve tretiny (65,1 %) populácie vo veku 15+ rokov denne nekonzumovalo žiadne ovocie a zeleninu.

Na druhej strane, podiel tých, ktorí konzumujú aspoň 5 porcií denne kolísal medzi jednou tretinou v Spojenom kráľovstve (33,1 %) a menej než 5 % v Rumunsku (3,5%) a Bulharsku (4,4 %).

Na konzumáciu týchto zdravých potravín má vplyv aj úroveň dosiahnutého vzdelania. Čím je vyššie tým viac ľudí dodržiava pravidlo "5 za deň".

Slovensko sa nachádza pod priemerom EÚ, aspoň päť porcií ovocia alebo zeleniny denne zjedlo v roku 2014 10.8% ľudí, jednu až štyri porcie 42.6% a zeleninu a ovocie denne vôbec nekonzumuje 46.3% Slovákov. V EÚ nejedlo denne zeleninu a ovocie 34.4%, 1 až 4 porcie zjedlo 51.4% Európanov a päť a viac porcií 14.1%.

Viac podrobností s grafmi nájdete v priloženej tlačovej správe.Dokumenty na stiahnutie:
Tlačová správa_Eurostat.pdf (PDF, 459 kB)

Zverejnené 14. október 2016