Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Spustenie Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž

Spustenie Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž

Necelý rok po tom, ako Komisia prvýkrát navrhla vytvoriť Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž, začína dnes táto agentúra oficiálne svoju činnosť. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo na hraničnom priechode Kapitan Andreevo na bulharskej vonkajšej hranici s Tureckom a jeho súčasťou boli prehliadka vozidiel, vybavenia a jednotiek novej agentúry, ako aj tlačová konferencia, na ktorej sa okrem iného zúčastnil eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos a za Slovensko štátna tajomníčka ministerstva vnútra Slovenskej republiky Denisa Saková.

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, ktorý je na čele rotujúceho predsedníctva Rady k tomu povedal: „Vďaka vytvoreniu Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž vzniká na našich vonkajších hraniciach nová realita. Ide o hmatateľný výsledok spoločného záväzku odsúhlaseného v bratislavskej cestovnej mape, ale aj o praktickú ukážku jednoty medzi členskými štátmi. Pomôže nám to vrátiť sa naspäť k Schengenu. Predsedníctvo je odhodlané pomôcť pri ďalšom posilňovaní Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž, ako aj pri napĺňaní ostatných záväzkov uvedených v bratislavskej cestovnej mape.“

Európska pohraničná a pobrežná stráž bude plniť funkciu chýbajúceho článku pri posilňovaní vonkajších hraníc Európy, aby ľudia mohli naďalej slobodne žiť a voľne sa pohybovať v rámci Európskej únie. Pomôže tak pri plnení záväzku Európy obnoviť normálne fungovanie schengenského priestoru a zrušiť dočasné kontroly na vnútorných hraniciach do konca tohto roka.

Podrobnosti o fungovaní a úlohách novej agentúry sa dočítate v priloženej tlačovej správe.Dokumenty na stiahnutie:
Tlačová správa.pdf (PDF, 360 kB)

Zverejnené 6. október 2016