Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > EÚ zakladá globálnu Alianciu za obchod bez mučenia

EÚ zakladá globálnu Alianciu za obchod bez mučenia

Táto dnes oznámená iniciatíva, ktorú EÚ realizuje spoločne s Argentínou a Mongolskom, má za cieľ ukončiť obchodovanie s tovarom používaným na popravy a mučenie. Očakáva sa, že 18. septembra 2017 sa k iniciatíve pripojí 50 členských krajín OSN z celého sveta.

Medzinárodné právo zakazuje mučenie za akýchkoľvek okolností. Napriek tomu sa však s nástrojmi smrti a bolesti stále obchoduje po celom svete. Patria k nim okrem iného obušky s kovovými hrotmi, elektrošokové pásy a nástroje slúžiace na zovretie ľudí v páse alebo v oblasti končatín a ich súčasné vystavovanie elektrošokom, ako aj chemické látky používané na popravu ľudí a injekčné systémy na ich nedobrovoľnú aplikáciu.

V EÚ je už dnes ťažšie získať chemické látky do smrtiacich injekcií a ich cena stúpla. Právne predpisy EÚ však platia iba v Európe. Výrobcovia a predajcovia tohto tovaru sa snažia predpisy EÚ obchádzať, čo znamená, že čím viac krajín sa prihlási k zákazu vyvážania tohto tovaru, tým účinnejšie budú snahy o zastavenie obchodovania s ním.


Tlačová správa

Zverejnené 7. september 2017