Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Ako si členské štáty plnia povinnosti v oblasti životného prostredia?

5.4.2019

Európa má prísne právne predpisy a politiky na ochranu ovzdušia a vody. Ich vykonávanie je kľúčové pri dosahovaní environmentálnych cieľov.

8. apríl: Medzinárodný deň Rómov: vyhlásenie predstaviteľov EK

5.4.2019

Pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa Rómov, ktorý sa oslavuje 8. apríla, prvý podpredseda Frans Timmermans, komisár Johannes Hahn a komisárky Marianne Thyssenová, Věra Jourová a Corin Creţuová uviedli...

Bezpečnosť na cestách: ako sme na tom?

4.4.2019

Minulý rok zomrelo na európskych cestách menej ľudí, ale podľa nových predbežných údajov za rok 2018, je potrebné vyvinúť v tomto smere väčšie úsilie.

Jazyky sú bránou do celého sveta – Sofii z Lučenca otvorili cestu do Bruselu

4.4.2019

Sofia Gregorová je aktuálnou slovenskou víťazkou európskej súťaže 17-ročných prekladateľov Juvenes Translatores (po latinsky „mladí prekladatelia“).

Nová dohoda pre spotrebiteľov: Európska komisia víta predbežnú dohodu o posilnení pravidiel EÚ na ochranu spotrebiteľa

2.4.2019

Európsky parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu o prísnejších pravidlách na ochranu spotrebiteľa, ktoré sa dajú lepšie presadzovať.

Takmer polovica cestujúcich využila svoje online predplatné vďaka digitálnemu jednotnému trhu

1.4.2019

Práve dnes je to už rok od momentu, kedy Európania získali vďaka nariadeniu o prenosnosti online obsahových služieb možnosť cestovať po celej EÚ a využívať pri tom svoje predplatné filmov, športových podujatí, elektronických kníh, videohier alebo hudobných služieb.

Nová výzva pre obce v rámci iniciatívy WiFi4EU

1.4.2019

Komisia uverejní 4. apríla o 13.00 h novú výzvu na predkladanie žiadostí v rámci iniciatívy WiFi4EU. Táto výzva, do ktorej sa môžu prihlásiť obce alebo skupiny obcí v EÚ, potrvá jeden a pol dňa do 5. apríla 2019 17.00 h.

Bezpečnosť na cestách: Komisia víta dohodu o nových pravidlách EÚ na záchranu životov

26.3.2019

Inštitúcie EÚ dosiahli predbežnú politickú dohodu o revidovanom nariadení o všeobecnej bezpečnosti.

Prípravy na brexit: EÚ hotová s prípravami na scenár bez dohody

25.3.2019

Európska komisia dnes dokončila prípravy na scenár, že Spojené kráľovstvo 12. apríla vystúpi z Európskej únie bez dohody (tzv. tvrdý brexit).

Požičiavate si auto? Vďaka EÚ budete mať lepší prehľad o cenách

25.3.2019

Päť najväčších autopožičovní – Avis, Europcar, Enterprise, Hertz a Sixt – reagovalo na výzvu Európskej komisie a orgánov EÚ na ochranu spotrebiteľa a zmenilo alebo zmení spôsob, akým prezentujú ceny za požičanie áut.