Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

14 členských štátov EÚ zaostáva v plnení stanovených recyklačných cieľov - Komisia navrhuje opatrenia ako im s plnením pomôcť

24.9.2018

Nedávne odhady Svetovej banky poukazujú na zvýšenie ročnej produkcie odpadov z 2,01 miliárd ton (rok 2016) na 3,40 miliárd ton (rok 2050). V Európe sa recyklácia a hospodárenie s odpadmi zlepšujú, ale stále potrebujeme robiť viac. V tomto kontexte dnes Európska komisia uverejnila najnovšiu správu o dosahovaní cieľov v oblasti recyklácie odpadov v Európe.

DPH: Podľa nových údajov členské štáty EÚ ešte stále prichádzajú v príjmoch o takmer 150 miliárd EUR

21.9.2018

Podľa novej štúdie, ktorú dnes uverejnila Európska komisia, krajiny EÚ stratili v roku 2016 takmer 150 miliárd EUR na príjmoch z dane z pridanej hodnoty (DPH).

Pravidlá EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa: Airbnb sa zaväzuje, že dosiahne súlad s požiadavkami Európskej komisie a orgánov EÚ na ochranu spotrebiteľa

20.9.2018

V nadväznosti na júlovú výzvu Európskej komisie a orgánov EÚ na ochranu spotrebiteľa sa spoločnosť Airbnb zaviazala vykonať potrebné zmeny svojich podmienok a zlepšiť informácie o cenách.

Rastúce nebezpečenstvo prírodných požiarov si vyžaduje väčšie úsilie v oblasti prevencie

20.9.2018

Najnovšia správa Komisie o lesných požiaroch poukazuje na potrebu riešiť zmenu klímy, „aby sme tým, čo prídu po nás, zanechali zdravšiu planétu“, ako zdôraznil predseda Jean-Claude Juncker vo svojej poslednej správe o stave Únie.

Obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou prináša pozitívne výsledky

20.9.2018

V piatok 21. septembra uplynie rok, odkedy nadobudla platnosť Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA) medzi EÚ a Kanadou.

Európska iniciatíva občanov: Komisia zaregistrovala iniciatívu „Jedzte PÔVODné! Zistite, čo jete“

19.9.2018

Kolégium komisárov schválilo registráciu európskej iniciatívy občanov s názvom „Jedzte PÔVODné! Zistite, čo jete (Eat ORIGINal! Unmask your food)“.

Európska iniciatíva občanov: Komisia registruje iniciatívu „Stop podvodom a zneužívaniu finančných prostriedkov EÚ“

19.9.2018

Kolégium komisárov dnes tiež schválilo registráciu európskej iniciatívy občanov s názvom „Stop podvodom a zneužívaniu finančných prostriedkov EÚ“.

Európska komisia predstavuje komplexný prístup k modernizácii Svetovej obchodnej organizácie

18.9.2018

Európska komisia dnes predložila prvý súbor návrhov na modernizáciu WTO a prispôsobenie pravidiel medzinárodného obchodu výzvam globálneho hospodárstva.

Komisia navrhuje ukončiť sezónne zmeny času

14.9.2018

Dnes počas tlačovej konferencie v Bruseli slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a komisárka pre dopravu Violeta Bulcová predstavili návrh Komisie ukončiť v roku 2019 sezónnu zmenu času v Európskej únii.

Nová africko-európska aliancia – intenzívnejšie hospodárske vzťahy a vyššie investície a zamestnanosť

14.9.2018

V nadväznosti na stredajší prejav o stave Únie bol dnes na pôde Európskej komisie podrobne predstavený návrh na uzavretie novej „africko – európskej aliancie pre udržateľné investície a pracovné miesta,“.