Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Deň bezpečnejšieho internetu: iniciatívy pre #SaferInternet4EU v roku 2018

6.2.2018

Dnes si už po pätnásty krát pripomíname Deň bezpečnejšieho internetu. Pri príležitosti tohto každoročného podujatia spustila komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová celoeurópsku iniciatívu #SaferInternet4EU, ktorá bude prebiehať počas celého roka 2018.

Svetový deň boja proti rakovine: Komisia zavádza systém na meranie výskytu rakoviny a trendov v rámci EÚ

5.2.2018

Európska komisia pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) spustila webovú stránku európskeho systému informácií o rakovine.

Prihláste sa do súťaže o cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku v oblasti rozvoja

5.2.2018

Dnes sa začína súťaž Európskej komisie o cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku 2018, ktorá oceňuje výnimočné príspevky novinárov na tému udržateľného rozvoja.

Spoločné vyhlásenie k Medzinárodnému dňu nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov

5.2.2018

Pri príležitosti Medzinárodného dňa nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová, komisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica a komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Vĕra Jourová spoločne opätovne potvrdili pevné odhodlanie EÚ vykoreniť mrzačenie ženských pohlavných orgánov a vydali spoločné vyhlásenie.

EÚ je bližšie k cieľom energetickej efektívnosti

5.2.2018

Spotreba energie v EÚ v roku 2016 len o 4% prekročila cieľ plánovanej primárnej energetickej spotreby na rok 2020 a len o 2% cieľ pre konečnú spotrebu energie do roku 2020.

Testovanie dvojakej kvality potravín už na jar

2.2.2018

Európska komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Viera Jourová dnes v Prahe oznámila, že spoločná testovacia metodológia pre dvojakú kvalitu potravín, na ktorej pracuje Spoločné výskumné centrum (JRC) bude hotová v apríli. Členské štáty budú môcť začať so skoordinovanou testovacou kampaňou už v máji.

Tlačová konferencia – horná Nitra

2.2.2018

Dávame Vám do pozornosti tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutoční 5. februára 2018 o 13,15 hod v Trenčíne.

Pitná voda pre všetkých

1.2.2018

Dnes bol predložený legislatívny návrh, ktorý má zaistiť občanom právo na zásobovanie vodou. Legislatíva v tejto oblasti existuje už viac ako tridsať rokov, je však na čase ju zrevidovať.

EÚ začína viac sledovať a analyzovať blockchain, otvára sa špecializované stredisko

1.2.2018

Európska komisia s podporou Európskeho parlamentu dnes otvorila monitorovacie stredisko a fórum EÚ pre technológiu blockchainu. Blockchain je prelomová technológia, ktorá ukladá bloky informácií z celej siete a umožňuje vysokú mieru vysledovateľnosti a bezpečnosti ekonomických transakcií, ktoré prebiehajú online.

Počet žiadostí o azyl v EÚ klesol minulý rok o 43 %

1.2.2018

Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) dnes uverejnil nové údaje, podľa ktorých v roku 2017 výrazne klesol počet žiadostí o azyl v EÚ.