Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

EÚ oslavuje zrušenie roamingových poplatkov

15.6.2017

Od dnešného dňa (15. júna) sa vysoké účty za roaming stávajú pre Európanov históriou.

Premiestňovanie: Komisia dnes začala konania o porušení povinnosti proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku

14.6.2017

Komisia dnes začala konania o porušení povinnosti proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku za nesplnenie povinností, ktoré im vyplývajú z rozhodnutí Rady o premiestňovaní z roku 2015. Napriek opakovaným výzvam Komisie na prijatie opatrení si tieto tri krajiny naďalej neplnia svoje právne povinnosti a nerešpektujú svoje záväzky voči Grécku, Taliansku a ďalším členským štátom.

Schengenský priestor voľného pohybu oslavuje 32 rokov

14.6.2017

Dnes, 14. júna 2017, si pripomíname 32. výročie vzniku schengenského priestoru voľného pohybu. Slovensko sa jeho súčasťou stalo v decembri roku 2007.

Komisia vyzýva Českú republiku a Slovensko, aby prijali opatrenia týkajúce sa environmentálneho hluku

14.6.2017

Komisia vyzýva Slovensko a Českú republiku, aby vypracovali strategické hlukové mapy a akčné plány, ako sa vyžaduje v smernici o hluku. Environmentálny hluk, ktorý je spôsobovaný cestnou, železničnou a leteckou dopravou, priemyslom, výstavbou a niektorými ďalšími činnosťami, je druhou hlavnou príčinou predčasných úmrtí po znečistení vzduchu.

Európska migračná agenda: Komisia sa rozhodla začať konania o porušení povinnosti proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku

13.6.2017

Komisia dnes (13. júna) pred budúco týždňovým zasadnutím Európskej rady predkladá štyri správy o pokroku dosiahnutom v súvislosti s opatreniami prijatými v rámci európskej migračnej agendy na stabilizáciu tokov a lepšie riadenie vonkajších hraníc.

Program Erasmus oslavuje 30 rokov

13.6.2017

Európska únia dnes (13. júna) oslavuje 30. výročie vzniku programu zahraničných výmen Erasmus, na ktorom sa doposiaľ zúčastnilo 9 miliónov ľudí, vrátane takmer 108-tisíc Slovákov.
Hraj o 3 lístky na Pohodu s Europe Direct Trenčín!

Hraj o 3 lístky na Pohodu s Europe Direct Trenčín!

9.6.2017

Europe Direct Trenčín bude počas nasledujúceho týždňa zverejňovať na svojej Facebook stránke súťažné indície, ktoré Ťa môžu doviesť priamo k lístku na hudobný festival Pohoda, ktorý sa bude konať v dňoch 6. – 8. júla 2017.

Slávnostné otvorenie diaľničného úseku D3 Svrčinovec – Skalité

9.6.2017

Zajtra (10. júna) o 10:00 sa uskutoční slávnostné otvorenie diaľničného úseku D3 Svrčinovec-Skalité za účasti ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka, generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Jána Ďurišina a iných hostí. Ide o prvý sprejazdnený úsek diaľnice D3.

Predseda EK Juncker vyzval členské štáty k väčšej spolupráci v oblasti obrany

9.6.2017

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa dnes (9. júna) zúčastnil na konferencii na vysokej úrovni o obrane a bezpečnosti v Prahe a predniesol tam prejav, v ktorom členské štáty vyzval k väčšej spolupráci v oblasti obrany.

Dobudovanie únie kapitálových trhov: Komisia bilancuje dosiahnuté výsledky

8.6.2017

Komisia dnes (8. júna) po takmer dvoch rokoch od začatia realizácie akčného plánu únie kapitálových trhov predložila niekoľko nových zásadných iniciatív v tejto oblasti, ktorá je kľúčovým pilierom investičného plánu Komisie pre Európu, známym aj pod menom Junckerov plán.