Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

EÚ a Japonsko dosiahli zhodu o zásadných prvkoch dohody o hospodárskom partnerstve

6.7.2017

Európska únia a Japonsko dnes dosiahli v zásade zhodu o hlavných prvkoch dohody o hospodárskom partnerstve. Bude to najdôležitejšia dvojstranná dohoda o obchode, ktorú EÚ vôbec uzavrela a jej súčasťou prvýkrát bude osobitný záväzok týkajúci sa Parížskej dohody o zmene klímy.

Migračná trasa cez centrálne Stredozemie: Komisia navrhla akčný plán na podporu Talianska, zníženie tlaku a zvýšenie solidarity

4.7.2017

Vychádzajúc z práce počas posledných dvoch rokov, ktorej cieľom bolo zachraňovať životy na mori a riadiť zvyšujúci sa počet príchodov po trase cez centrálne Stredozemie, všetky zainteresované strany teraz musia zvýšiť a zrýchliť svoje úsilie v súlade sú zvyšujúcou sa naliehavosťou situácie a záväzkami prijatými vedúcimi predstaviteľmi EÚ. Dnešné opatrenia by mali predstavovať základ diskusií na neformálnom zasadnutí Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci vo štvrtok v Tallinne.

Bezpečnostná únia: Ďalší krok k efektívnejšiemu riadeniu vonkajších hraníc

3.7.2017

Návrh účinnejšieho a jednoduchšieho riadenia vonkajších hraníc, tzv. systém vstup/výstup, ktorý navrhla Európska komisia, získal minulý týždeň podporu Európskeho parlamentu a Rady.

Eurostat: Vynikajúce správy pre európsku a slovenskú ekonomiku, miera nezamestnanosti klesá v celej EÚ

3.7.2017

Podľa najnovších údajov Eurostatu sa miera nezamestnanosti v eurozóne v máji pohybovala na úrovni 9,3%, čo je historicky najnižší údaj od marca 2009.

Komisia predstavuje plány na nový produkt celoeurópskych osobných dôchodkov

29.6.2017

Európsky trh s osobnými dôchodkami je v súčasnosti roztrieštený a nevyvážený. Ponuky sa sústreďujú v niekoľkých členských štátoch, zatiaľ čo v niektorých iných členských štátoch takmer neexistujú. Tieto rozdiely v ponuke sú spojené s množstvom rôznych pravidiel v EÚ a na vnútroštátnych úrovniach, čo narúša rozvoj veľkého a konkurenčného trhu s osobnými dôchodkovými produktmi na úrovni EÚ.

Komisia posilňuje boj proti antimikrobiálnej rezistencii

29.6.2017

Európska komisia dnes (29. júna) prijala nový akčný plán na boj proti antimikrobiálnej rezistencii, ktorá podľa odhadov spôsobí len v samotnej EÚ každoročne 25 000 úmrtí a zaťaží zdravotníctvo dodatočnými nákladmi v hodnote 1,5 miliardy eur.

Komisia otvára diskusiu o budúcnosti financií EÚ

28.6.2017

Rozpočet EÚ v súčasnosti čelí neľahkej úlohe: dosiahnuť lepšie výsledky za menej peňazí. Očakáva sa, že EÚ bude zohrávať významnejšiu úlohu v nových oblastiach politiky, ako je migrácia, vnútorná a vonkajšia bezpečnosť alebo obrana.

Komisia uložila pokutu spoločnosti Google rekordnú pokutu 2,42 miliardy eur

27.6.2017

Európska komisia dnes (27. júna) udelila spoločnosti Google rekordnú pokutu vo výške 2,42 miliardy eur za zneužitie svojho dominantného postavenia na trhu. Podľa zistení Komisie poskytoval vyhľadávač Google nezákonnú výhodu svojej vlastnej službe porovnávania cien s názvom Google Product a zároveň spôsobil, že konkurenčné služby porovnávania cien mali v jej výsledkoch vyhľadávania cielene nižšie umiestnenie.

Dnes nadobudli účinnosť prísnejšie pravidlá na boj proti praniu špinavých peňazí, daňovým únikom a financovaniu terorizmu v EÚ

26.6.2017

Dnes (26. júna) nadobudla účinnosť štvrtá smernica o boji proti praniu špinavých peňazí, ktorá posilňuje už existujúce pravidlá v tejto oblasti a zefektívňuje boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Pravidlá zároveň zlepšujú transparentnosť, ktorá je potrebná na zamedzenie daňovým únikom. Smernica je odpoveďou na zistenia v súvislosti s aférou Panama Papers.

Nové pravidlá EÚ uľahčia cezhraničné insolvenčné konania

26.6.2017

V EÚ dnes (26. júna) začínajú platiť nové pravidlá o cezhraničných insolvenčných konaniach, ktoré sa zameriavajú na účinnejšie a efektívnejšie vymáhania pohľadávok v tejto oblasti. Pre podniky to bude znamenať ľahšiu reštrukturalizáciu a pre veriteľov vyššiu návratnosť. Nariadenie zároveň zabezpečuje uznávanie súdnych rozhodnutí súvisiacich s insolvenčnými konaniami v rámci celej EÚ.